fbpx
OMEGA WAT

BLOG

13 lipca 2020

Czy rachunek za prąd może wynieść 0zł?

Obecnie na rynku można spotkać się z dwoma rodzajami instalacji fotowoltaicznych: on-grip oraz off-grip. Instalacja on-grip jest najczęściej wykorzystywaną –mimo iż posiadamy własną minielektrownię energii elektrycznej nadal jesteśmy podłączeni do sieci licznikiem dwukierunkowym. Oznacza to, że gdy nasza instalacja nie wyprodukuje odpowiedniej ilości energii, na przykład w okresie zimowym gdy słońca jest mniej, możemy odebrać energię z sieci, która została zmagazynowana w czasie gdy wyprodukowane zostało jej więcej.

W tym przypadku nadal będziemy otrzymywać rachunki za prąd, jednak zostaną one znacznie obniżone, oraz pojawią się nowe pozycje wpływające na ostateczną kwotę do zapłaty.

Na czym polega druga opcja czyli off-grip? Jest to również instalacja fotowoltaiczna jednak nadmiar energii kumulowany jest w specjalnych akumulatorach. Można w tym przypadku stwierdzić że jesteśmy samowystarczalni jednak obecnie koszt akumulatorów jest bardzo wysoki i nieopłacalny. Istnieją przesłanki, że koszt akumulatorów w miarę upływu czasu będzie spadał, a ta metoda stanie się bardziej popularna i dostępna dla klientów.