fbpx
OMEGA WAT

BLOG

8 listopada 2020

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym

W gospodarstwach rolnych zużycie energii jest bardzo duże, w związku z tym coraz więcej rolników decyduje się na montaż alternatywnych źródeł energii. W przypadku gospodarstw szczególnie dobrze sprawdzają się panele fotowoltaiczne. Panele montuje się na dachach domów prywatnych, budynków gospodarczych lub na nieużytkach rolnych, gdzie jest możliwość stworzenia tzw. farmy fotowoltaicznej. Z czego wynika wzrost popularności fotowoltaiki w rolnictwie?

Niskie koszty energii

Szacuje się, że aż 20% kosztów utrzymania gospodarstwa rolnego to wydatki związane z prądem. Wiąże się to z faktem, że zarówno hodowcy zwierząt jak i rolnicy zajmujący się tylko uprawą ziemi, na co dzień korzystają z wielu urządzeń, które każdorazowo pochłaniają ogromne ilości energii. W gospodarstwie jednocześnie codziennie jest masa innych wydatków, dlatego każdy rozsądny właściciel szuka oszczędności, z pomocą przychodzi fotowoltaika.

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym, ile to kosztuje?

Dzięki takim programom jak Agroenergia 2020 lub wsparcia z PROW w ramach projektu „Modernizacja gospodarstw rolnych” właściciele gospodarstw rolnych mogą skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań. Może to być dotacja lub pożyczka, wszystko zależy od potrzeb i kosztów, które poniesiemy w ramach montażu oraz zakupu paneli fotowoltaicznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie rolnym może kosztować różnie. Wszystko zależy do tego, gdzie i ile paneli chcemy zamontować. Małe, standardowe instalacje, które wykonuje się na budynkach mieszkalnych mogą rozpoczynać się już w granicach 30 tysięcy złotych. W przypadku gospodarstw rolnych sprawa jest skomplikowana, ponieważ raz, że mówimy o dużo większym zużyciu, dwa o zupełnie innych możliwościach jeżeli chodzi o montaż. Dlatego, jeżeli jesteśmy zainteresowani montażem tego typu technologii, należy umówić się z doradcą lub przedstawicielem, który po zebraniu wywiadu i wstępnych oględzinach będzie w stanie przedstawić nam szacowany koszt montażu i zakupu paneli. Dobrze dobrana instalacja jest bowiem, jak najlepszy garnitur, musi być „uszyta” na miarę.