fbpx
OMEGA WAT

BLOG

12 listopada 2020

Jak pozyskać dofinansowanie z PROW na fotowoltaikę

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich aż 90 gmin uzyskało dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, łączonymi np. z małymi instalacjami wiatrowymi. Co jednak ciekawe, każde indywidualne gospodarstwo może starać się o dofinansowanie własnej instalacji fotowoltaicznej, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolnika, czy to możliwe?

W zależności od obszaru, w jakim działa dane gospodarstwo rolne, jest przeznaczona określona, ogólna pula pieniędzy, z której rolnicy mogą korzystać. Dofinansowanie wynosi kolejno:

  •       50 % kosztów kwalifikowanych inwestycji
  •       60% kosztów kwalifikowanych inwestycji dla młodych rolników

W ramach projektu „Modernizacja gospodarstw rolnych” jest możliwość w ramach PROW skorzystać z dofinansowania na odnawialne źródła energii w tym fotowoltaikę. Pod PROW podlega bowiem projekt Agroenergia. W roku 2020 już niestety nie ma możliwości składania wniosków (ostatni nabór 20.12.2019). Jednak już w styczniu poznamy nowe terminy, gdzie chętni będą mogli się zgłosić, ponieważ program będzie miał swoją kontynuację w 2021 roku.

Modernizacja gospodarstw rolnych

Zgodnie z informacją zawartą w regulaminie PROW pod nazwą „Poddziałanie: Pomoc na inwestycje w gospodarstwach rolnych” elementem operacji, która na ma celu rozwój gospodarstwa może być uzasadnione ekonomiczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Co istotne beneficjentem może być grupa rolników (wówczas o takie dofinansowanie może wystąpić gmina) lub pojedynczy rolnik prowadzący gospodarstwo w celach zarobkowych. Pomoc udzielana jest w formie refundacji, tak jak wspomnieliśmy może to być 50 % kosztów kwalifikowanych, 60% kosztów kwalifikowanych dla rolników, jednak nie mniej niż 30 % takich kosztów. Dotychczas wnioski można było składać osobiście, obecnie większość wniosków jest w formie elektronicznej, więcej informacji znajdziemy na stronach rządowych oraz gminnych (ponieważ środki są przyznawane konkretnym gminom)