fbpx
Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu

Podstawowym kryterium przyjmowanym do określenia prawidłowej wielkości instalacji fotowoltaicznej jest rachunek za prąd a nie wielkość domu czy ilość mieszkańców. Najważniejszym parametrem takiej instalacji jest moc określona za pomocą kWp, która zależy od zużycia prądu w skali roku.  W warunkach położenia geograficznego Polski przyjmowane jest, że z 1 kWp mocy zainstalowanych paneli możemy uzyskać od 950 kWh do 1050 kWh energii elektrycznej na rok.

Praca paneli fotowoltaicznych jest całoroczna, ale w okresie zimowym produkcja energii jest mniejsza. Warto pamiętać również o tym, że prąd jest wytwarzany przez panele w zależności od nasłonecznienia, a nie temperatury, tak więc w słoneczny mroźny dzień uzysk energii może być porównywalny nawet do tego w półroczu ciepłym.

Zysk z posiadania instalacji fotowoltaicznej jest niewątpliwy. Pozwala ona przede wszystkim obniżyć w znacznym stopniu rachunki za energię elektryczną, nie można zapominać również o ekologicznym aspekcie korzystania z paneli fotowoltaicznych. Instalacja nie emituje dwutlenku węgla nie wytwarza hałasu oraz w żaden inny sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.